Vlastnosti ovčieho rúna

Vlastnosti ovčieho rúna Ovčie rúno je 100% prírodný materiál,

ktorý sa získava strihaním oviec. Počiatky chovu oviec siahajú podľa nálezov v dnešnom Turecku a Iraku, až do obdobia pred 11 tisíc rokmi. Ovečky, z ktorých získavame a následne spracovávame ovčiu vlnu, sú chované po celom svete.

Ovčia vlna

ako materiál, teda môžeme chápať ako prírodný obnoviteľný zdroj. Vo chvíli, keď je životnosť materiálu u konca, vracia sa ovčia vlna do pôdy, kde sa prirodzene rozkladá. V tejto fáze uvoľňuje cenné živiny do zeme.

  • Prírodné ovčia vlna

sa rozkladá veľmi krátku dobu, zatiaľ čo väčšina syntetických materiálov sa rozkladá dlhé roky. VLASTNOSTI OVČEJ VLNY - Vlna dokáže absorbovať veľké množstvo vody, bez toho aby na pokožke zanechávala pocit vlhka. Vlhkosť z okolitého prostredia i pot sa z vlneného materiálu odparuje pomaly a spotrebováva minimum tepla. Vlna dobre izoluje proti chladu, aj keď je mokrá.

  • Táto vlastnosť sa volá hygroskopia

zachováva si svoju prirodzenú vlhkosť a zvyšok tekutín odvádza. Vďaka konštantnej teplote a vlhkosti je vhodná aj pre astmatikov, suché teplo a lanolín pomáhajú chrániť pred roztočmi, vďaka

PREHRIEVACIE schopnosti vlny znižujú bolestivosť a naopak zvyšujú pohyblivosť kĺbov, svalov a šliach, vďaka čomu je ocenia aj reumatici. Všetky ovčie výrobky sú antialergické, termoregulačné, hygroskopické, sú perfektne priedušné a majú terapeutický účinok.

  • Vlnené výrobky majú profylaktické-liečebné účinky,

nedráždia pokožku, jemne masírujú nervové zakončenia na tele, a preto zlepšujú prekrvenie celého tela. Ďalej sa vyznačujú výbornou termoregulačnou a hydroregulačnou schopností - je to vlastnosť nazývaná tzv. Suché teplo (preto bača chodil v kožuchu i v lete).

  • Keď to zhrnieme ovčia vlna je prírodným vláknom s celým radom jedinečných vlastností:

liečivá vďaka tzv. suchému teplu v zime hreje, v lete chladí vhodná pre alergikov astmatikov blahodarný vplyv na pokožku obsahuje lanolín neabsorbuje pachy je vzdušná a priedušná je pocitovo suchá i pri navlhnutí masíruje nervové zakončenia na koži.